Bezpieczne wakacje

BEZPIECZEŃSTWO W CZASIE PRZERWY ŚWIĄTECZNEJ I FERII ZIMOWYCH

Poznaj zasady bezpiecznego zachowania się podczas zabaw i gier na śniegu i lodzie

Okres zimowych przerw od nauki, to czas na zabawę na ślizgawkach, w parkach, na pagórkach przeznaczonych do jazdy na sankach. Bitwa na śnieżki, saneczkarskie wyścigi czy łyżwiarskie popisy to podstawa zimowego ‘’szaleństwa’’. Pamiętaj jednak, że w każdym miejscu czyhać może niebezpieczeństwo: z pozoru wytrzymały lód może okazać się zwodniczy, przyjazny człowiek w parku może okazać się złodziejem lub napastnikiem a nadjeżdżający samochód może wpaść w poślizg. Dlatego pamiętaj, by zachować ostrożność w każdej sytuacji, zwracaj też uwagę, czy Twoim kolegom nie dzieje się krzywda.

W razie zagrożenia wzywaj pomocy !!!

Pamiętaj! Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą Ci cieszyć się zimową aurą oraz spędzić przerwę świąteczną i ferie zimowe bezpiecznie

Pamiętaj zawsze należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność!
1.Wychodząc bawić się na powietrze, ubiór dostosuj do warunków pogodowych, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu. W okresie zimowym podczas długich zabaw i spacerów należy zaopatrzyć się w ciepły napój (najlepiej przechowywany w termosie)

2.W zimie bądź szczególnie ostrożny – spadające sople lodu, zaśnieżone i oblodzone chodniki mogą stać się przyczyną wypadku.

3.Do swoich zabaw na śniegu, takich jak: zjazdy na sankach, nartach oraz jazda na łyżwach – wybieraj miejsca bezpieczne, oddalone od ulic, skrzyżowań i innych ciągów komunikacyjnych.

4.Przebywając w pobliżu jezdni pamiętaj, że w okresie zimowym droga hamowania pojazdów ulega znacznemu wydłużeniu. Ponadto w tym okresie widoczność na drodze jest ograniczona co powoduje wydłużenie czasu reakcji na zagrożenie na drodze.

5.Zanim rozpoczniesz zjazdy z górki sprawdź trasę zjazdu, usuń z niej wszelkie przedmioty mogące stworzyć zagrożenie, np.: kamienie, gałęzie.

6.Dostosuj się do kierunku ruchu obowiązującego na trasie zjazdu, nie należy przechodzić przed zjeżdżającymi po torze (w poprzek toru).

7.Przed przystąpieniem do zjazdu z górki należy sprawdzić stan techniczny sań lub innych przedmiotów do tego służących.

8.Nie ślizgaj się na nawierzchniach służących do komunikacji ogólnej, tj.: chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla osób korzystających z tych ciągów komunikacyjnych.

9.Unikaj zabaw oraz przebywania w miejscach, z których zwisają sople lodu, ponieważ stanowią one duże zagrożenie dla Twojego życia i zdrowia. Pamiętaj, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet Twojego życia, stanowią zwisające z balkonów i dachów. Powiadom osobę dorosłą, która podejmie działania zmierzające do usunięcia zagrożenia.

10.Nie rzucaj w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż reakcja kierowcy na takie zachowanie może spowodować do powstania wypadku drogowego lub kolizji.

11.Nie rzucaj w inne osoby śnieżkami z ubitego śniegu, kawałkami lodu lub śnieżkami z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała.

12.Korzystaj wyłącznie z lodowisk, które są przeznaczone do celów rekreacyjnych, specjalnie przygotowanych. Nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Gruby lód pozornie stwarza wrażenie bezpiecznego, w każdej chwili może załamać się pod ciężarem ludzi na min przebywających.

13.Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych, sanki należy połączyć w sposób bezpieczny, grubą, wytrzymałą liną, tak aby nie odczepiły się podczas jazdy.

14.Nigdy nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż skutki takiego zachowania mogą okazać się tragiczne.

ZASADY POSTĘPOWANIA W RAZIE WYPADKU

ZAŁAMANIE LODU

PAMIĘTAJ!

Woda to żywioł, również zimą. 

Korzystaj tylko ze specjalnie przygotowanych lodowisk.

Unikaj nieznanych, zamarzniętych akwenów wodnych.

 

 Przed wstąpieniem na lód aby udzielić pomocy:

1. Pamiętaj o sprawdzeniu jego grubości najważniejsze jest Twoje bezpieczeństwo.

2. Jeżeli nie jesteś pewien czy jest bezpiecznie nie ryzykuj, nie wchodź na lód. 

3. Pamiętaj o zmieniających się warunkach atmosferycznych (odwilż, opady, zmienna 

temperatura) powodujących osłabienie struktury lodu.

4. Głośno wzywaj pomocy i dzwoń na numer alarmowy

5. Spróbuj podać szalik, chustę , linkę, sanki, kij ( jeżeli jest bezpiecznie ) osobie       poszkodowanej. Pamiętaj aby zbyt blisko nie zbliżyć się do ratowanego, ponieważ możesz być wciągnięty pod załamany lód przez Tą osobę.

6. Jeżeli uda Ci się wydobyć poszkodowanego z wody, przykryj ją, jeśli to możliwe czymś ciepłym.

7. Czekaj na wezwaną pomoc

 Jeśli sam znajdziesz się w podobnej sytuacji jak poszkodowany, postępuj tak :

 – wzywaj pomocy,

– połóż się płasko na wodzie,

– rozłóż szeroko ręce i próbuj wpełznąć na lód.

– staraj się poruszać w kierunku brzegu leżąc na lodzie.

ODMROŻENIA

1.Delikatnie masuj odmrożone miejsca, ogrzewając je stopniowo. Odmrożoną część ciała można ogrzać w ciepłej (nie gorącej) kąpieli

2.Przemoczone ubrania należy zdjąć, a ciało wytrzeć do sucha i okryć utrzymując ciepło

3.W razie braku czucia przed dłuższy czas czucia w palcach, sprawdź , czy jest dopływ krwi do odmrożonych palców w następujący sposób :
naciśnij i puść palec odmrożony, jeśli jest dopływ krwi powinien po 3 sekundach być      zaczerwieniony, jeśli nie może być podejrzenie braku dopływu krwi,

4.Wezwij pomoc

                                      BEZPIECZEŃSTWO NA ULICY I PODWÓRKU
1.Kiedy spadnie śnieg – poruszaj się ostrożnie po chodnikach i drogach: nie ślizgaj się, nie popychaj kolegów
2.Informuj rodziców lub opiekunów dokąd idziesz i o której wrócisz
3.Idąc w pobliżu drogi zachowaj szczególną ostrożność – długość hamowania pojazdów zimą jest znacznie dłuższa wskutek śliskiej nawierzchni
4.Nie baw się w odosobnionych miejscach – jeśli będziesz potrzebował pomocy, nikt Cię nie usłyszy
5.Nie wsiadaj do obcych samochodów, nie rozmawiaj z obcymi i nie ulegaj żadnym namowom obcych
6.Nie przyjmuj od nieznajomych żadnych przedmiotów na przechowanie – mogą pochodzić z kradzieży
7.Przed wyjściem ustal z rodzicami obszar, na jakim możesz się bawić
8.Jeśli chcesz pójść do kolegi, zapytaj wcześniej o zgodę opiekuna

TRZYMAJ SIĘ TYCH ZASAD TO NA PEWNO ZABAWY NA ŚNIEGU I LODZIE BĘDĄ BEZPIECZNE !!!!

WAŻNE TELEFONY:

999/ Pogotowie Ratunkowe,

998/ Straż Pożarna,

997/ Policja

112/ Ogólnopolski numer alarmowy

601 100 100/ Centrum Koordynacji Ratownictwa WOPR