Bezpieczne wakacje

Wreszcie wakacje !!!!!!

Po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy i stresów nadchodzi tak wyczekiwany przez wszystkich uczniów czas – WAKACJE. Będzie to czas zabawy i nowych przeżyć. Korzystając z czasu wolnego nie zapominajcie jednak o Waszym bezpieczeństwie. Każdy z Was musi zwracać uwagę na różne zagrożenia podczas wakacyjnego wypoczynku, aby po jego zakończeniu pozostały tylko dobre wspomnienia.

Przedstawiamy Wam najważniejsze zasady spędzania bezpiecznie czasu wolnego

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

1. Wakacje w górach
– Aby bezpiecznie chodzić po górach trzeba mieć kondycję, a także dużą wiedzę na temat tego, jak robić to bezpiecznie, nie oznacza to wcale, że taki sposób spędzania wolnego czasu ograniczony jest do niewielkiej i wąskiej grupki osób.
– Wybierając się w podróż po górskich szlakach należy zaopatrzyć się w dobre buty i ubranie.
– Pamiętaj, żeby nie wyruszać w góry bez opieki dorosłych.
– Co ważne pogoda w górach może zmienić się niezwykle szybko, silny wiatr halny może utrudnić poruszanie się, a także doprowadzić do szybkiego wyziębienia organizmu, z kolei słońce to ryzyko odwodnienia oraz poparzeń słonecznych.
– Ruszając ze schroniska dla własnego bezpieczeństwa warto powiedzieć dokąd idziemy i jakimi szlakami, zapamiętaj numer alarmowy GOPR.
– Wyruszaj w góry rankiem, gdyż pogoda najczęściej psuje się po południu.
Miej ze sobą na wszelki wypadek latarkę, plandekę przeciwdeszczową oraz ciepłe ubrania, nawet jeśli jest lato.
– Przede wszystkim, jeżeli nie czujesz się na siłach iść jakimś szlakiem, nie idź albo wyrusz w grupie z bardziej doświadczonymi wspinaczami.

2. Wakacje nad morzem, jeziorem, rzeką

Zasady bezpiecznej kąpieli
– Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR.
– Nie wchodź do wody tam, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Zanim wejdziesz do niestrzeżonych zbiorników dorośli każdorazowo powinni sprawdzić głębokość i strukturę dna.
– Przestrzegaj regulamin kąpieliska na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
– Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura 22-25 stopni).
– Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
– Nie w biegaj rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody opryskaj nią klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wstrząsu termicznego, niebezpiecznego dla naszego organizmu.
– Nie pływaj w miejscach gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych i tylko pod opieką dorosłych
– Nie skacz nigdy do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem.
– Nie baw się zanurzając innych pod wodę, spychanie do wody z pomostów, z materacy. To niebezpieczne!
– Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Ktoś może potrzebować Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom inne osoby.
– Nie pływaj bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
– Po kąpieli nie jest wskazany duży wysiłek fizyczny.
– Nie przebywaj w wodzie zbyt długo ani też nie wchodź do niej po zbyt krótkiej przerwie.
– Intensywny wysiłek wzmaga łaknienie i dlatego po ukończeniu pływania należy zjeść posiłek. Dzieci powinny coś zjeść obowiązkowo.
– Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.

Zasady bezpiecznego przebywania na słońcu
– Zachowaj umiar w przebywaniu na słońcu.
– Noś nakrycia głowy i okulary słoneczne (UWAGA! Noszenie ciemnych okularów bez filtra jest szkodliwe. Źrenica, do której dochodzi mniej światła, rozszerza się, dzięki czemu do wnętrza oka wnika więcej promieni UV).
– Unikaj wysiłku w pełnym słońcu.
– Chroń się w cieniu w godzinach południowych.
– Jeśli musisz przebywać na słońcu, stosuj filtry ochronne.

Zasady bezpiecznej jazdy na rowerze
– Używaj sprawnego i w pełni wyposażonego roweru.
– W czasie jazdy używaj kasku.
– Dokładnie rozejrzyj się zanim ruszysz.
– W miarę możliwości korzystaj z drogi dla rowerów.
– Przestrzegaj przepisów drogowych, obowiązują one także rowerzystów.
– Przed skrzyżowaniami, wyjazdami z podwórek i bocznych ulic trzymaj zawsze dłoń na hamulcu.
– Nie wymuszaj pierwszeństwa przejazdu.
– Sygnalizuj odpowiednio wcześnie wszystkie skręty.
– Nigdy nie ścinaj zakrętów.
– W czasie jazdy zawsze uważaj!

 Na podwórku
– Podwórko to znakomite miejsce na zorganizowanie zabawy, powinno być położone z daleka od jezdni, ruin, wykopów.
– Bawiąc się na podwórku nie rozmawiaj z obcymi i nie pozwól, aby wypytywali się o mieszkanie i Twoich rodziców.
– Zwracaj uwagę na nieznajomych kręcących się w pobliżu mieszkania. Może to być włamywacz. Spróbuj zapamiętać wygląd obcego. W razie potrzeby zaalarmuj dorosłych.

3. Wakacje w domu

Zabawa
– Mieszkanie jest wspaniałym miejscem do organizowania ciekawych, bezpiecznych zabaw.
– Pamiętaj jednak, że są rzeczy, których musisz się bezwzględnie wystrzegać w swoich zabawach. Są to:
1) gaz – możesz się nim zatruć lub spowodować wybuch,
2) prąd elektryczny – może Cię porazić,
3) ogień – możesz spowodować pożar,
4) woda – możesz zalać mieszkanie,
5) ostre przedmioty – grożą zranieniem,
6) lekarstwa – możesz się nimi zatruć.

Obcy puka do Twoich drzwi
– Zawsze, gdy usłyszysz dzwonek lub pukanie do drzwi sprawdź, kto to. Wyjrzyj przez okno lub spójrz przez wizjer w drzwiach. Jeżeli jest to osoba, której nie znasz: Nie otwieraj drzwi!!!
– Przygotuj kartkę z najważniejszymi numerami telefonów, pod które możesz zadzwonić w razie potrzeby. Jeżeli nie masz w domu telefonu, a coś Ci zagraża – zaalarmuj sąsiadów!

WAŻNE TELEFONY

112 – telefon alarmowy służb ratowniczych
997 – telefon alarmowy Policji
998 – telefon alarmowy Straży Pożarnej
999 – telefon alarmowy Pogotowia Ratunkowego
601 100 100 – telefon alarmowy WOPR

800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

Pamiętaj, że żadna zasada nie daje 100% szans na uniknięcie zagrożeń, ale z pewnością zmniejsza, możliwość stania się ofiarą.

Cudownych, niezapomnianych, pełnych wrażeń i nowych doświadczeń, a przede wszystkim bezpiecznych wakacji!

 


BEZPIECZEŃSTWO W CZASIE PRZERWY ŚWIĄTECZNEJ I FERII ZIMOWYCH

Poznaj zasady bezpiecznego zachowania się podczas zabaw i gier na śniegu i lodzie

Okres zimowych przerw od nauki, to czas na zabawę na ślizgawkach, w parkach, na pagórkach przeznaczonych do jazdy na sankach. Bitwa na śnieżki, saneczkarskie wyścigi czy łyżwiarskie popisy to podstawa zimowego ‘’szaleństwa’’. Pamiętaj jednak, że w każdym miejscu czyhać może niebezpieczeństwo: z pozoru wytrzymały lód może okazać się zwodniczy, przyjazny człowiek w parku może okazać się złodziejem lub napastnikiem a nadjeżdżający samochód może wpaść w poślizg. Dlatego pamiętaj, by zachować ostrożność w każdej sytuacji, zwracaj też uwagę, czy Twoim kolegom nie dzieje się krzywda.

W razie zagrożenia wzywaj pomocy !!!

Pamiętaj! Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą Ci cieszyć się zimową aurą oraz spędzić przerwę świąteczną i ferie zimowe bezpiecznie

Pamiętaj zawsze należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność!
1.Wychodząc bawić się na powietrze, ubiór dostosuj do warunków pogodowych, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu. W okresie zimowym podczas długich zabaw i spacerów należy zaopatrzyć się w ciepły napój (najlepiej przechowywany w termosie)

2.W zimie bądź szczególnie ostrożny – spadające sople lodu, zaśnieżone i oblodzone chodniki mogą stać się przyczyną wypadku.

3.Do swoich zabaw na śniegu, takich jak: zjazdy na sankach, nartach oraz jazda na łyżwach – wybieraj miejsca bezpieczne, oddalone od ulic, skrzyżowań i innych ciągów komunikacyjnych.

4.Przebywając w pobliżu jezdni pamiętaj, że w okresie zimowym droga hamowania pojazdów ulega znacznemu wydłużeniu. Ponadto w tym okresie widoczność na drodze jest ograniczona co powoduje wydłużenie czasu reakcji na zagrożenie na drodze.

5.Zanim rozpoczniesz zjazdy z górki sprawdź trasę zjazdu, usuń z niej wszelkie przedmioty mogące stworzyć zagrożenie, np.: kamienie, gałęzie.

6.Dostosuj się do kierunku ruchu obowiązującego na trasie zjazdu, nie należy przechodzić przed zjeżdżającymi po torze (w poprzek toru).

7.Przed przystąpieniem do zjazdu z górki należy sprawdzić stan techniczny sań lub innych przedmiotów do tego służących.

8.Nie ślizgaj się na nawierzchniach służących do komunikacji ogólnej, tj.: chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla osób korzystających z tych ciągów komunikacyjnych.

9.Unikaj zabaw oraz przebywania w miejscach, z których zwisają sople lodu, ponieważ stanowią one duże zagrożenie dla Twojego życia i zdrowia. Pamiętaj, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet Twojego życia, stanowią zwisające z balkonów i dachów. Powiadom osobę dorosłą, która podejmie działania zmierzające do usunięcia zagrożenia.

10.Nie rzucaj w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż reakcja kierowcy na takie zachowanie może spowodować do powstania wypadku drogowego lub kolizji.

11.Nie rzucaj w inne osoby śnieżkami z ubitego śniegu, kawałkami lodu lub śnieżkami z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała.

12.Korzystaj wyłącznie z lodowisk, które są przeznaczone do celów rekreacyjnych, specjalnie przygotowanych. Nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Gruby lód pozornie stwarza wrażenie bezpiecznego, w każdej chwili może załamać się pod ciężarem ludzi na min przebywających.

13.Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych, sanki należy połączyć w sposób bezpieczny, grubą, wytrzymałą liną, tak aby nie odczepiły się podczas jazdy.

14.Nigdy nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż skutki takiego zachowania mogą okazać się tragiczne.

ZASADY POSTĘPOWANIA W RAZIE WYPADKU

ZAŁAMANIE LODU

PAMIĘTAJ!

Woda to żywioł, również zimą. 

Korzystaj tylko ze specjalnie przygotowanych lodowisk.

Unikaj nieznanych, zamarzniętych akwenów wodnych.

 

 Przed wstąpieniem na lód aby udzielić pomocy:

1. Pamiętaj o sprawdzeniu jego grubości najważniejsze jest Twoje bezpieczeństwo.

2. Jeżeli nie jesteś pewien czy jest bezpiecznie nie ryzykuj, nie wchodź na lód. 

3. Pamiętaj o zmieniających się warunkach atmosferycznych (odwilż, opady, zmienna 

temperatura) powodujących osłabienie struktury lodu.

4. Głośno wzywaj pomocy i dzwoń na numer alarmowy

5. Spróbuj podać szalik, chustę , linkę, sanki, kij ( jeżeli jest bezpiecznie ) osobie       poszkodowanej. Pamiętaj aby zbyt blisko nie zbliżyć się do ratowanego, ponieważ możesz być wciągnięty pod załamany lód przez Tą osobę.

6. Jeżeli uda Ci się wydobyć poszkodowanego z wody, przykryj ją, jeśli to możliwe czymś ciepłym.

7. Czekaj na wezwaną pomoc

 Jeśli sam znajdziesz się w podobnej sytuacji jak poszkodowany, postępuj tak :

 – wzywaj pomocy,

– połóż się płasko na wodzie,

– rozłóż szeroko ręce i próbuj wpełznąć na lód.

– staraj się poruszać w kierunku brzegu leżąc na lodzie.

ODMROŻENIA

1.Delikatnie masuj odmrożone miejsca, ogrzewając je stopniowo. Odmrożoną część ciała można ogrzać w ciepłej (nie gorącej) kąpieli

2.Przemoczone ubrania należy zdjąć, a ciało wytrzeć do sucha i okryć utrzymując ciepło

3.W razie braku czucia przed dłuższy czas czucia w palcach, sprawdź , czy jest dopływ krwi do odmrożonych palców w następujący sposób :
naciśnij i puść palec odmrożony, jeśli jest dopływ krwi powinien po 3 sekundach być      zaczerwieniony, jeśli nie może być podejrzenie braku dopływu krwi,

4.Wezwij pomoc

                                      BEZPIECZEŃSTWO NA ULICY I PODWÓRKU
1.Kiedy spadnie śnieg – poruszaj się ostrożnie po chodnikach i drogach: nie ślizgaj się, nie popychaj kolegów
2.Informuj rodziców lub opiekunów dokąd idziesz i o której wrócisz
3.Idąc w pobliżu drogi zachowaj szczególną ostrożność – długość hamowania pojazdów zimą jest znacznie dłuższa wskutek śliskiej nawierzchni
4.Nie baw się w odosobnionych miejscach – jeśli będziesz potrzebował pomocy, nikt Cię nie usłyszy
5.Nie wsiadaj do obcych samochodów, nie rozmawiaj z obcymi i nie ulegaj żadnym namowom obcych
6.Nie przyjmuj od nieznajomych żadnych przedmiotów na przechowanie – mogą pochodzić z kradzieży
7.Przed wyjściem ustal z rodzicami obszar, na jakim możesz się bawić
8.Jeśli chcesz pójść do kolegi, zapytaj wcześniej o zgodę opiekuna

TRZYMAJ SIĘ TYCH ZASAD TO NA PEWNO ZABAWY NA ŚNIEGU I LODZIE BĘDĄ BEZPIECZNE !!!!

WAŻNE TELEFONY:

999/ Pogotowie Ratunkowe,

998/ Straż Pożarna,

997/ Policja

112/ Ogólnopolski numer alarmowy

601 100 100/ Centrum Koordynacji Ratownictwa WOPR